Jak zabezpieczyć balkon w sposób nieinwazyjny? [instruktaż]

Wielu właścicieli kotów boryka się z poważnym problemem. Jak zabezpieczyć balkon, by koty mogły bezpiecznie obserwować świat zewnętrzny?

Kilka lat temu sami zastanawialiśmy się, jak zrobić konstrukcję bezpieczną dla kotów, ale i całkowicie nieinwazyjną dla ścian bloku? Blok, w którym wtedy mieszkaliśmy, był świeżo po ociepleniu i malowaniu, nie chcieliśmy wiercić dziur w ścianach ani w suficie, ani w podłodze. Dlatego szukaliśmy pomysłu, sposobu “na”. Aż w końcu wpadliśmy na coś godnego polecenia.

Mieliśmy balkon bez bocznych ścian długości 2,60 m i szerokości 0,7 (to odległość od ściany bloku do balustrady).

Do naszej konstrukcji potrzebowaliśmy:

– czterech szyn (z systemów regałowych) długości 2 metrów:

– jednej rolki siatki technicznej

– jednej wzmacnianej siatki przezroczystej (można ją kupić np. w sklepie zooplus.pl)

– kilku opakowań opasek zaciskowych odpornych na warunki pogodowe

– kawałka drutu/sznurka.

W każdym rogu balkonu trytkami (opaskami) przymocowaliśmy szynę. Siatka techniczna została przymocowana do balustrady (na dole) i do szyn (ponad balustradą). Dach woliery z przezroczystej siatki przymocowaliśmy do siatki technicznej (z której były już zrobione ściany woliery) przy użyciu sznurka/drutu (dwa rodzaje siatki zostały ze sobą splecione).

Byliśmy bardzo zadowoleni, a nasze koty pokochały balkon. Mogły wietrzyć futerka, kiedy tylko zapragnęły 🙂

Mimo tego że balkon był zabezpieczony nie wpłynęło to na nasze “odczucia wizualne”. Siatka jest praktycznie niewidoczna i w żaden sposób nie utrudniała człowiekowi funkcjonowania na balkonie.

To zabezpieczenie balkonu było wykonywane wiele lat temu, kiedy zabezpieczanie nie było aż tak popularne. Teraz na rynku istnieje wiele firm wykonujących takie usługi za niewielkie pieniądze.W naszym kolejnym mieszkaniu mieliśmy dwie loggie do zabezpieczenia i skorzystaliśmy z usług firmy zabezpieczającej. Siatka do tej pory sprawdza się super.  Warto poświęcić kilka złotych i zagwarantować sobie spokój ducha, a kotom bezpieczeństwo.

Nina Golis

www.norweskie-lesne.pl